IKO registrerar en tredjemålvakt

Publicerad: 2019-12-18
HERR
IK Oskarshamn stärker upp målvaktssidan genom att Almtunas målvakt Daniel Rosengren dubbelregistreras mellan klubbarna. Daniel kommer under hela säsongen att kunna gå fram och tillbaka med vissa begränsningar i antalet dagar emellan.

Daniel Rosengren dubbelregistreras i Almtuna och IKO omgående och finns tillgänglig i händelse av skador på IKO:s ordinarie målvakter. Daniel är 20 år och från Stockholm med Vallentuna som moderklubb. Han har fått sin juniorfostran i Djurgårdens organisation. Efter en säsong i Hockeyettan med Kallinge/Ronneby kom han inför den här säsongen till Almtuna i Hockeyallsvenskan där han stått 12 matcher med en räddningsprocent på 91,6. Han konkurrerar i Almtuna med Jesper Eliasson, som var back up i IKO en kort tid ifjol. Almtuna har även tillgång till Örebros andremålvakt Jonas Arntzen.

IK Oskarshamns General Manager Thomas Fröberg:
– Vi är sårbara på målvaktssidan eftersom vi bara har två tillgängliga. Därför väljer vi att i samarbete med Almtuna dubbelregistrera Daniel Rosengren som så kallad namngiven tredjemålvakt. Det är en duktig målvakt som vår målvaktstränare Viktor Alm har bra koll på.

IK Oskarshamn Göran Svenson
Huvudpartner
Platinapartner
Stjärnpartner