JC Lipon ansluter från Dinamo Riga

Publicerad: 2021-02-16
Jakten har varit intensiv och sportchef Fröberg har varit tydlig med vad han vill ha så här på Deadline Day – en spelare som kan göra skillnad. – Förhoppningen är så klart han kan bidra på samma nivå som han gjort i KHL.

JC Lipon, född i Regina, Kanada blev den sista spelaren in i säsongens upplaga av IK Oskarshamn. Det stod klart sent på måndagen, bara några få timmar från det att transfönstret drämde igen för den här gången. När det här pressmeddelandet skrivs har JC precis avslutat sin sista match för Dinamo Riga.

– Och han gjorde assist också om jag inte är fel på det, säger en glad sportchef och fortsätter: – Det har inte direkt varit en hemlighet att vi letat efter något för de mer offensiva positionerna i laget. I JC får vi en kraftfull spelare som vet var målet är någonstans, vilket har synts under den här säsongen, men även under hans tid i AHL.

Lipon ansluter från den lettiska KHL-klubben Dinamo Riga där det blivit 19 poäng på 36 matcher.

Hur har den här värvningen blivit möjlig?

– Dinamo Riga har ingen möjlighet att ta sig till slutspel och kunde därför tänka sig att släppa JC. Vi är glada att han ville komma till oss.

Kontraktet är skrivet över resterande del av säsongen.

Välkommen till IK, JC!

Kommunikatör Gustav Backlund
Huvudpartner
Platinapartner
Stjärnpartner