Jiri Smejkal näste man in i lagbygget
Publicerad:

Fröberg och Filanders lagbygge fortsätter. Nästa spelare in är tjeckiske OS- och VM-spelaren Jiri Smejkal. Forwarden har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över nästkommande två säsonger. Vítej Jiří!
Stor, stark och en näsa för målet. Så kan man kort och koncist beskriva IK Oskarshamns senaste nyförvärv. När detta skrivs befinner han sig på landslagsläger i Slovakien med sitt Tjeckien, redo att göra vad som krävs för att bli uttagen till maj månads världsmästerskap.
– Det är en stor ära för mig att få chansen att representera mitt landslag. Under säsongen fick jag även göra OS-debut och det är det största som hänt i min karriär. Förhoppningsvis får jag representera Tjeckien även i VM nu i maj, säger Jiri Smejkal, nyförvärv i IK Oskarshamn.
Trots ung ålder har Jiri hunnit se sig om i hockeyvärlden. Som 16-åring flyttade han från tryggheten i České Budějovice i södra Böhmen till Kanada och Moose Jaw Warriors i WHL.
– Det var viktigt för min mognad och jag kände verkligen hur jag växte utanför isen, vilket jag tror även har hjälpt mig i min karriär.
Två år blev det i Nordamerika innan flyttlasset gick till Medvescak Zagreb och KHL där han totalt spelade 26 matcher innan han vände hem till Tjeckien. Väl där blev det fyra säsonger tillsammans med huvudstadslaget HC Sparta Praha. Den bästa (och sista) säsongen där noterades han för 31 poäng 47 matcher. De två senaste säsongerna har han spenderat i Liiga, i lagen Tappara och Pelicans. Förra säsongen snittade han 1 poäng per match (47 spelade matcher). Nu går flyttlasset vidare till SHL, Sverige och framförallt – Oskarshamn.
– Jag pratade med båda bröderna (Tomas och Hynek Zohorna) innan jag skrev på kontraktet. Vi pratade om hur spelet är, om coacherna och staden. Vi pratade om allt och jag gillade vad jag hörde. Det hjälpte mig definitivt i mitt beslut.
Vilken spelartyp kommer Oskarshamnarna få lära känna i höst när säsongen drar igång?
– Jag spelade center när jag var yngre men de senaste fem-sex åren har jag mestadels spelat ute på vänsterkanten. Jag tycker själv att jag är stark, bra på pucken, använder kroppen mycket i mitt spel och gillar att vara framför mål. Samtidigt är jag inte rädd för att blockera skott och spela ett bra försvarsspel. Kort sammanfattat skulle jag säga "two-way-power forward".
Varför har du tagit beslutet att komma till Sverige och SHL?
– Huvudmålet är att bli bättre. Jag tycker fortfarande att jag är ung och har mycket att lära. Jag har pratat med många spelare och kommit fram till att svenska ligan är nästa steg för mig. Det är en tuff liga att spela i och det är grunden för att utvecklas.
Kontraktet med Jiri är skrivet fram till 2024. Välkommen Jiri!