• Huvudsponsorer

Tisdag Tis 11 Februari Feb
Torsdag Tor 13 Februari Feb
Lördag Lör 15 Februari Feb
Tisdag Tis 18 Februari Feb
Torsdag Tor 20 Februari Feb
Lördag Lör 22 Februari Feb
Tisdag Tis 25 Februari Feb
Torsdag Tor 27 Februari Feb
Lördag Lör 29 Februari Feb
Tisdag Tis 3 Mars Mar
Torsdag Tor 5 Mars Mar
Lördag Lör 7 Mars Mar
Tisdag Tis 10 Mars Mar
Torsdag Tor 12 Mars Mar

IK Oskarshamn drar igång ”Tisdagsskjutsen”

23 mars 2020 10:00

ICA Maxi Oskarshamn har meddelat att butiken kommer hålla öppet lite tidigare på tisdagar för sina äldre kunder. Redan vid 06.00 öppnar man portarna för de som är i riskgruppen gällande Coronaviruset. IK Oskarshamn erbjuder nu sin hjälp till de äldre som behöver skjuts till butiken.


Är du eller någon närstående till dig i riskgruppen och behöver hjälp med veckohandlingen? Varje tisdag erbjuder vi nu dig att få skjuts av våra spelare samt general manager Thomas Fröberg till ICA Maxi Oskarshamn för att göra din veckohandling. ICA Maxi Oskarshamn öppnar 06.00 varje tisdag framöver, apoteket öppnar 08.00.

OBS, denna hjälp erbjuds bara dig som är i riskgruppen.

För att anmäla ditt intresse och boka skjuts, kontakta oss på telefon 0491-38 22 00 eller e-post [email protected]

Notera att anmälning till nästkommande ”Tisdagsskjuts” stänger 17.00 måndagen innan.

– Det är en självklarhet för oss att hjälpa till när samhället behöver det. Vi har fått väldigt god respons från våra spelare som ser fram emot att komma ut och göra en insats, säger klubbchef Martin Åkerberg.