IK Oskarshamn startar E-hockeylag

Publicerad: 2019-12-13
I början av december lanserade SHL sin E-Sportsatsning – eSHL. Alla klubbar i SHL har erbjudits en plats i ligan och 11 föreningar har anmält sitt intresse, så även IK Oskarshamn. Därför startar vi nu ett E-Hockeylag som ska tävla för IK Oskarshamns räkning.

eSHL drar igång den 13 januari och avslutas i slutet av februari. Alla matcher kommer att spelas 6 mot 6 och sänds på vår egen Twitch-kanal samt på Sportbladet.

Det lokala är väldigt viktigt för oss på IK Oskarshamn och vårt mål är att spelare från vår del av Sverige ska representera E-Hockey-laget. Därför anordnar vi i samarbete med E-sport Hultsfred och E-sportsprogrammet, Hultsfreds Gymnasium en Try-Out för utse spelarna till laget.

– Vi välkomnar denna satsning från SHL. Den ligger helt rätt i tiden och när vi fick frågan om att vara med tackade vi självklart ja. Detta ger oss möjlighet att nå ut till en yngre målgrupp och vi ser också med spänning fram emot vårt samarbete med Hultsfreds Gymnasium, säger klubbchef Martin Åkerberg.

Denna Try-Out sker i Be-Ge Hockey Center den 29 december klockan 12:00. I formuläret nedan anmäler du ditt intresse för att vara med i Try-Outen.

För frågor:

Gustav Backlund, Marknadskoordinator på IK Oskarshamn: 070-72 69 950, [email protected]

Gustav Backlund
Huvudpartner
Platinapartner
Stjärnpartner