IKO tar emot Asplöven
Publicerad:

IKO kommer från en stark insats i Leksand i lördags och ska nu möta serietvåan Asplöven från Haparanda i Be-Ge Hockey Center tisdag kväll. Gästerna har vunnit tre av sina fyra matcher och gjort 15 mål.
Den femte omgången är uppdelad på måndag (tre matcher) och tisdag (fyra) med IKO:s match mot Asplöven. Haparandalaget har alltså inlett säsongen bra och har genom åren blivit ett stabilt lag i Allsvenskan. Nu är man ute på en av många turnéer söderöver och möter Vita Hästen på hemvägen på torsdag. Fjolårssäsongens möten utmynnade i delad pott mellan IKO och Asplöven. Man vann var sin match klart på hemmaplan och vann en var efter straffar borta. Asplöven har, precis som IKO, många nya spelare i årets trupp, bl a en ny målvakt, fransmannen Ronan Quemener, som stått tre av matcherna hittills med en räddningsprocent på knappt 92. Poängbäst i Asplöven är kanadensiske backen Scott Macaulay som har gjort 6 poäng, lika många som Nicolas Deschamps som är främste poängplockare i hemmalaget. Arsi Piispanen som gjort 3 mål, vilket är flest i IKO, är matchens hemmaprofil och hörs och syns i en videointervju här nedan.
Länk till resultat, tabell och statistik i Hockeyallsvenskan
Har du inte köpt biljetter till matchen? Köp en biljett, så bjuder vi på en biljett till matchen på torsdag mot Björklöven. Boka ditt "två för en"-erbjudande här.
Hockey ska ses live! Men om du inte har möjlighet att komma till Be-Ge Hockey Center ser du matchen på Cmore. Gå via vår kampanjsida så stöder du IKO samtidigt.
Redan på torsdag är det hemmamatch igen, mot nya "löv" då Björklöven kommer på besök. Biljetter, se ovan.
Videointervju med Arsi Piispanen:
Fakta Arsi Piispanen:
Ålder: 30 år
Längd: 193 cm
Vikt: 87 kg
Position: forward
Fattning: höger
Moderklubb: JYP, Finland
Karriär: 19 juniorlandsamper, JVM 18 och 20 (6 poäng, varav 5 mål), 485 matcher i finska ligan inklusive slutspel (15 poäng, varav 46 mål), 97 matcher i Allsvenskan med IKO (59 poäng, varav 20 mål)
Fredrik Söderström inför matchen:
- Efter en tuff inledning kom en viktig seger mot Leksand. Självfallet välbehövliga poäng, men jag värdesätter prestationen ännu högre. Där fanns modiga spelare, kloka beslut, tydliga avsikter och den attityd som är nödvändig för att vi ska bli framgångsrika.
- Nu har vi för avsikt att ta vid efter den insatsen. Asplöven, som inlett serien strålande, gästar Be-Ge Hockey Center. En intressant utmaning. Vi lägger fokus på det vi själva kan påverka, vår egen prestation. Vill se ett klokt och rejält försvarsspel, över hela banan. Framåt behöver vi släppa loss, bli mer intensiva och något rakare i allt vi gör.
- Vi har inget annat för ögonen än att oförtrutet jobba vidare, det kommer att betala sig. Tålamod och uthållighet är egenskaper som över tid formar vinnande lag. Ibland är resan dit en aning skakig, men om vi hanterar utmaningarna rätt och tillsammans, då växer förmågan.
- I nuläget räknar vi inte bort någon spelare, och laget tar vi ut först under matchdagen. Tillsammans ska vi göra detta till en häftig kväll!
GÖRAN SVENSON
[email protected]