– Jag har haft bra samtal med Filander och Fröberg och fått bra intryck av helheten. Jag ser fram emot att komma till Oskarshamn. Jag vill fortsätta utvecklas som hockeytränare och känner att Oskarshamn är ett jättebra alternativ och Filander verkar vara en grymt bra head coach. Jag bestämde mig ganska snabbt när jag fick frågan, säger Mikael Holmqvist.
Filander och Holmqvist är en ny bekantskap, om man inte räknar med en tränarutbildning i Leksand för snart 10 år sedan.
– Christoffer Norgren har jag bättre koll på. Jag har bott i Arboga många år och han bor där nu. Jag har inte spelat med honom men vi har stött på varandra under tiden där. Han känner jag ganska bra.
Efter sin aktiva karriär som spelare hoppade Holmqvist på tränaryrket 2010, då som yttersta ansvarig för Hofors HC i division 2. 2016 tog han klivet in i Brynäs organisation och tog över deras J18-lag. Säsongen 2018-2019 gjordes debuten i SHL-båset.
– Jag är en ganska lugn person och det är väl det jag lärt mig genom åren, att man inte alltid behöver skrika och härja i båset. Samtidigt är det hårda krav och man är tvungen att jobba hårt och utveckla sig själv för att det ska bli bra.
Vad vill du se för anfallshockey från IK Oskarshamn nästa säsong?
– Jag vill gärna involvera rörliga backar, trafik på mål och att man hela tiden tar sig in på de farliga ytorna framför mål – alla de där klyschorna. Jag tycker att Oskarshamn har en bra grund, ett bra anfallsspel och grymt skickliga kortpassningsspelare. Det är där jag vill bygga vidare. Det är en bra grund att börja på.
IK Oskarshamn och Brynäs har sedan IK:s avancemang upp till SHL ständigt varit i luven på varandra och kämpat i samma del av tabellen. Matcherna har varit täta och roliga.
– Känslan när man mötte Oskarshamn, är att de spelade lite annorlunda från alla andra lag. Ett otroligt skickligt lag. De har varit otroligt tydliga med hur de ville spela men samtidigt svåra att komma åt. Vi lyckades vinna två matcher i år men innan det var det tufft. Jag ser fram emot att ansluta mig till ett svårspelat lag, avslutar Mikael Holmqvist, ny assisterande coach i IK Oskarshamn.
Kontraktet med Micke är skrivet över nästkommande två säsonger. Välkommen Mikael!