IKO föll mot Timrå

Publicerad: 2022-11-26
herr
IKO kunde inte upprepa bedriften från matchen mot serieledarna. Timrå vann till slut med 1-5 men det var länge en jämn match. Jiri Smejkal gav IKO ledningen i första perioden och det stod 1-2 inför tredje men gästerna avgjorde genom tre mål i power play.

Första perioden
Några minuter försenad efter de välförtjänta hyllningarna av Arne Nilsson i Wall of fame kom matchen igång. Gästerna genom Jonathan Dahlén kom till ett skarpt avslut efter någon minut. Timrå fortsatte skapa några anfall men IKO kontrade med ett farligt avslut vardera från Oksanen och även Smejkal i ett friläge. Powell och Byron skapade nästa läge i två mot en men Jacob Johansson i Timrå-kassen var beredd. Förstakedjan tog vid och skapade ett jättelångt anfall och avlöstes av Zohornakedjan med bra tryck i anfallszonen. Även fjärdekedjan forecheckade högt och lyfte upp spelet. IKO dominerade flera minuter och till slut kom udelningen retroaktivt för Jiri Smejkal som tryckte in sin egen retur till 1-0 efter 10.51, assist Brace/Jonasson. Timrå tog över initiativet några minuter efter målet och tryckte på men backarna var på plats och Juel gjorde några viktiga räddningar. Efter power break hade IKO fått nya krafter och förstakedjan skapade ett jätteläge men Karlkvist träffade inte målet. Timrå kom tillbaka men det var lite böljande spel. Med två minuter kvar blev Riikola av med hjälmen - ena domaren vinkade avvärjande men den andre gav IKO matchens första power play. Men ligans bästa pp lyckades inte den gången och 1-0 var resultatet efter första perioden och skotten 11-7.

Andra perioden
Andra perioden började lite trevande men Timrå fick med sig en utvisning och kvitterade efter fyra minuter genom Jonathan Dahlén. Nästan direkt efter fick IKO power play men ingen utdelning där. Karlkvist hade ett hårt skott som Johansson klämde med skridskon. IKO tog över initiativet efter ett par minuter och Jonasson med en snygg offensiv aktion serverade Karlkvist ett bra läge men ingen bra träff. Strax efter delade Lilleberg ut en riktigt tuff tackling i egen zon som gjorde riktigt ont på Timrå-spelaren och även plexiglaset som behövde lagas och det blev ett spelavbrott. Man hann inte spela länge förrän det blev ett nytt lite kortare avbrott av samma orsak i andra änden av rinken. Precis innan stod Suomela helt plötsligt helt ensam med målvakten men lyfte en backhand i Johanssons plockhandske. När spelet kom igång igen satte IKO högsta fart och hade bra tryck med bland annat ett giftigt skott från Powell och ett Smejkal-avslut från snäv vinkel. IKO tryckte på men en tappad puck på egen blålinje gav Timrå ett jätteläge som Albin Lundin förvaltade väl till ledning 1-2 efter 16 minuter. Timrå gick för mer och sista minuten var IKO rejält tillbakatryckta men Brace kom i en kontring och sköt i utsidan av stolpen. I slutsekunden gjorde Juel en fin och mycket viktig räddning. 0-2 i mål i perioden och 12-14 i skott.

Tredje perioden
IKO skapade ett par jättelägen direkt i tredje perioden men efter tre minuter blev man för offensiva och Timrå vände snabbt och Jonathan Dahlén skickade in 1-3 bakom Juel. Strax efter var IKO nära att reducera men fick i alla fall med sig en utvisning. Tidigt i power play hade Karlkvist ett skott i stolpen men inte heller det tredje power playet gav någon utdelning. IKO lyfte upp spelet i mitten av perioden och bland annat Suomela hade ett jätteläge i slottet. Med sex minuter kvar fick IKO 2+2 för hög klubba. Då avgjorde Timrå definitivt matchen med 1-4 som noterades för Emil Pettersson men det var egentligen självmål. IKO tog ut målvakten med tre minuter kvar men åkte på ännu en utvisning och jakten kom av sig. Jonathan Dahlén gjorde då sitt tredje mål för dagen fram till 1-5 med dryga minuten kvar. Skotten i tredje perioden 10-12 och totalt helt jämnt 33-33.

Publiken utsåg Jiri Smejkal till matchens lirare i hemmalaget och slitvargen Emil Martinsen Lilleberg av Blue Front Support.

Även nästa vecka blir det tre matcher. På tisdag bortamatch.mot Brynäs och därefter hemmamatcher mot Malmö (torsdag) och Leksand (lördag). IKO ramlade ner på sistaplatsen på samma poäng som HV71 som bortaslog IKO:s nästa motståndare Brynäs. Malmö förlorade och är två poäng före IKO precis som Rögle som vann ikväll.

IK Oskarshamn - Timrå IK 1-5 (1-0, 0-2, 0-3)
10.51 1-0 Jiri Smejkal (Cameron Brace, Hugo Jonasson)
23.59 1-1 Jonathan Dahlén (Jakob Stenqvist, Emil Pettersson), spel 5 mot 4
36.21 1-2 Albin Lundin (Erik Walli Walterholm)
43.04 1-3 Jonathan Dahlén (Emil Pettersson, Didrik Strömberg)
54.24 1-4 Emil Pettersson (Jakob Stenqvist, Sebastian Hartmann), spel 5 mot 4
58.34 1-5 Jonathan Dahlén (Anton Lander, Nicholas Halloran), spel 5 mot 4
Skott: 33-33 (11-7, 12-14, 10-12)
Utvisningar: IKO 4x2, Timrå 3x2
Domare: Marcus Linde, Mikael Nord
Publik: 3004

{!O}{!P}

Bilder från matchen:
Foto: Suvad Mrkonjic, Bildbyrån och Claes Svensson. Fler bilder kommer på Facebook under söndagen. {!I}{!J}{!K}{!M}{!Q}{!R}{!S}{!T}{!U}{!V}{!W}{!G}{!H}{!L}{!X}{!Y}{!Z}{!AB}

IK Oskarshamn Göran Svenson
Huvudpartner
Platinapartner
Stjärnpartner