Även KontorsSpecial förblir Guldpartner

Publicerad: 2016-07-01

Marknadssidan i IK Oskarshamn jobbar intensivt innan semestern drar igång under juli månad. Ännu en Guldpartner förlänger nu sitt samarbete med klubben över den kommande säsongen. 

KontorsSpecial har funnits med som Guldpartner till IK Oskarshamn under tre år. Nu är samarbetetsavtalet förlängt och KontorsSpecial gör sig därmed redo för ett fjärde år. 
– Vi känner att det naturligt att finnas med och synas i och runt stadens starkaste idrott. I Be-Ge Hockey Center träffar vi många befintliga men också potentiella kunder och hockeyn är en fantastisk mötesplats för lokala företagare. Det faktum att vi fått många nya kunder genom hockeyn stärker den bilden ytterligare, säger Marcus Tiger, platschef på KontorsSpecial Oskarshamn. 

För KontorsSpecial är IK Oskarshamn både den starkaste, men också enda kanalen med marknadsföring i kommunen. 
– Vi marknadsför oss aldrig i tidningar eller liknande, utan hockeyn är vår kanal mot våra målgrupper. Jag och mina kollegor finns på plats på matcherna och nätverkar, och vi har diverse exponering som gör att vi syns. Den har, som sagt, dessutom visat sig vara väldigt stark. Vi är helnöjda, fortsätter Marcus Tiger.

Förutom att vara en trogen partner till IK Oskarshamn så är de dessutom en stark och komplett leverantör av kontorsmaterial, kassor och liknande. 
– Det är alltid roligt när samarbeten tar ytterligare steg. I KontorsSpecial vet vi var vi ska vända oss när det handlar om skrivarpapper, kassor, kassaregister, pärmar och allt kring de bitarna. Det är ju material och teknik som vi använder hela tiden i vår dagliga verksamhet, säger IK Oskarshamns klubbchef Martin Åkerberg. 

Vill ditt företag bli samarbetspartner med IK Oskarshamn? Läs mer genom att klicka HÄR.

IK Oskarshamn Viktor Ekström
Huvudpartner
Platinapartner
Stjärnpartner