Luleå är som vanligt ett topplag i SHL, 4:a nu med sju poäng från serieledning. Norrbottningarna har vunnit de två senaste matcherna mot IKO medan IKO vann första mötet i Luleå i början av oktober. I den matchen kvitterade först Joakim Thelin i första perioden. Fredrik Olofsson, i power play, och William Worge Kreü vände på matchen i andra och Cam Brace punkterade tillställningen med 2-4-målet i mitten av tredje. Luleå har på de fem senaste matcherna förlorat mot bottenlagen Timrå och Djurgården och vunnit mot Leksand och Örebro. I torsdags blev det en klar förlust hemma mot Brynäs. IKO har liknande form med segrar mot Färjestad och Malmö och förluster mot Växjö och Leksand. I torsdags blev det en 3-5-förlust hemma mot Europamästarna Rögle.
IKO - med ett pp-mål senast - är något bättre än Luleå i power play medan Luleå är bäst i ligan i box play. Patrik Karlkvist och Linus Omark ligger båda högt i poängligan. trea och sjua med 48 respektive 42 poäng. IKO-produkten Oscar Engsund är klar tvåa i SHL:s tacklingsliga och William Worge Kreü och Emil Martinsen Lilleberg är båda på topp 20 i den statistiken med över en tackling i snitt per match. På målvaktssidan har Luleå både Joel Lassinantti och Jesper Wallstedt högt upp i ligan med runt 91 i räddningsprocent. Tim Juel ligger nära 91 och är något bättre än Lassinantti och Joe Cannata lite under 90.
IKO har en match kvar hemma i raden av fyra och möter Brynäs på tisdag. Därefter blir det uppehåll till helgen då man under en road trip möter Timrå på lördag och Brynäs på söndag med stöd av en busslast med supportrar.
{!D}
#76 Emil Martinsen Lilleberg, vad säger du om debutsäsongen i SHL så här långt?
- Det har varit väldigt bra för min del med nytt lag och ny liga vilket så klart är väldigt speciellt. Laget har också gått bra och när vi åker skridskor och är ödmjuka är det tufft att möta oss.
Hur kom det sig att du hamnade i Oskarshamn?
- Jag pratade med min agent och kände att jag ville prova något nytt utomlands. Då pratade vi med Oskarshamn och det var aldrig någon tvekan. Det blev klart ganska tidigt eftersom norska ligan stängde ner och vi pratade om att jag skulle ansluta mot slutet av förra säsongen men så blev det inte.
Du kommer från Sparta, samma klubb som Mikkel Öby-Olsen, så ni kände varandra?
- Ja vi är kompisar och har spelat ihop. Det är ju lite speciellt att vi skulle träffa på varandra i SHL. Mikkel är ett år yngre men han spelade ofta i äldre lag.
Det fysiska spelet är din styrka, är det där du ska bidra mest?
- Ja så är det. Jag hade lite problem med kroppen inledningsvis men nu känner jag att jag är tillbaka där jag ska vara. Det känns bra inför slutspelet som vi såklart siktar på att nå.
Vad tänker du om dagens motståndare Luleå?
- Det är ett tufft lag som spelar fysiskt så det passar mig perfekt. Vi slog dom borta tidigt på säsongen men i förra mötet blev vi överkörda. Nu måste vi tillbaka till där vi var innan uppehållet, åka skridskor och spela fysiskt. Nu är publiken tillbaka också och det betyder jättemycket för oss här hemma.
{!E}IKO:s huvudtränare Martin Filander inför matchen:
- Vi är alla frustrerade att vi inte får det att funka fullt ut som vi vill. Vi gör mycket bra på matchen under vägen mot Rögle men sedan är vi lite forcerade och ger bort lite enkla mål för att vi är överambitiösa. Ändå mycket bra saker att ta med, det är det alltid. I början av säsongen hittade vi vägar att vinna men nu på slutet har vi stressat bort lägen att vinna. Vi ser starka och snabba ut och har en hel del bra grejor i repertoaren men vi har inte riktigt sytt ihop det som vi vill.
- Det är superbra i truppen och fantastiskt när vi närmar oss slutet att ha helt ordinarie lag. Det är positivt såklart även om det är tufft för vissa men det ger oss möjlighet att spela dom som är på gång och det ser lika bra ut inför matchen mot Luleå. Jag räknar med att alla är med.
- Jag tror det blir en ganska lik match som mot Rögle. För oss gäller det att vara förberedda likadant men fullfölja alla 60 minuterna lite mer konsekvent och tålmodigt. Då ger vi det en bra chans tycker jag. Luleå jobbar hårt med hög energi och bra skridskoåkning. Dom är väldigt konsekventa i sin struktur. Vi har visat att vi kan slå dom så vi får se till att visa det en gång till.
{!F}