Hjältar hyllades vid Nostalgifest

19 februari 2018 21:09

IK Oskarshamns Wall of Fame har fått sina första medlemmar. Mikael Ekström till vänster och Göran Martinsson hyllades vid Nostalgifesten i samband med A-lagets match mot AIK på lördagen. På plats var många gamla hjältar - spelare, ledare och funktionärer - under klubbens snart 50-åriga historia. Däribland fyra av de fem som har tröjan i taket; Peter Ekroth, Thomas Gustafsson (Björnström), Alexander Johansson och Fredrik Jaensson.


IK Oskarshamn har tjuvstartat sitt 50-årsfirande med att inrätta sin egen Wall of Fame där nu alltså Göran Martinsson och Mikael Ekström var de första att väljas in. Hyllningar skedde på isen innan nedsläpp i matchen IKO-AIK och fortsatte efter matchen med mat, underhållning och intervjuer.

Göran Martinsson blev den förste att ta plats i Wall of Fame. Han är en av de allra främsta IK70-spelarna någonsin med 17 A-lagssäsonger mellan 1971 och 1989. Han gjorde 350 mål på 540 matcher.

Mikael Ekström, nummer två i Wall of Fame är klubbens meste A-lagsspelare genom tiderna. Han spelade 21 säsonger under åren 1973-1994 med totalt 600 matcher. - Självklart jätteroligt att bli uppmärksammad så här för det man gjort, sa "Ekis" bland annat i intervjun. Idag tränar jag våra A-pojklag som går rätt så bra och det är jättekul att jobba med ungdomarna. Jag träffar många av de gamla spelarna och ledarna hela tiden och det var trevligt att få träffas på det här viset.


Göran Martinsson flankeras av Peter Ekroth och Alexander Johansson. Alexander spelade 11 raka säsonger med IKO i Allsvenskan mellan 1999 och 2011. Sammanlagt blev det 519 matcher inklusive kval med 173 poäng (77 mål) som både forward och back.


Göran Martinsson intervjuades även i Supporterbaren innan matchen. Han mindes speciellt ett kval 1975 när man slog Tranås inför fulla läktare. Idag håller han kontakten med sporten som supporter och går ofta på IKO:s matcher.


Två andra gamla hjältar som var på plats; Timo Leinonen och Joakim Roth. Joakim var målspruta på 90-talet och är noterad för 181 matcher på sex säsonger, tre vardera i division 2 och 1. Totalt 145 poäng (80 mål).


Fyra av de fem "tröjorna i taket", fr v Thomas Gustafsson (Björnström) som nu bor i Surahammar, Fredrik Jaensson bor i Vimmerby, Alexander Johansson är kvar i Oskarshamn och Peter Ekroth bor i Leksand. Fredrik spelade 9 raka säsonger i Allsvenskan mellan 1999 och 2008 (första säsongen i Troja/Ljungby) plus en säsong i division 1 i IKO. Han spelade 405 matcher i Allsvenskan inklusive kval och gjorde makalösa 325 poäng (160 mål) och var när han slutade Allsvenskans meste poänggörare. Fredrik och Thomas var rörande överens om att den andre var den bästa dom spelat med! Fredrik hade många anbud under karriären att spela i SHL men trivdes jättebra och stannade 9 säsonger i Oskarshamn.


Per Gustafsson lämnade Oskarshamn som 18-åring efter två säsonger i division 2 1986-1988 med 22 poäng (7 mål) på 56 matcher från sin backplats. Han hade därefter en lysande karriär med VM-silver, fyra SM-guld med HV 71, 90 NHL-matcher och 854 matcher i SHL inklusive slutspel med 392 poäng (141 mål).


Klubbens förste ordförande Carl-Olof Steen intervjuades under middagen av klubbchefen Martin Åkerberg och berättade om hur det gick till när klubben bildades efter en sammanslagning av hockeysektionerna i Oskarshamns AIK och IFK Oskarshamn. Till vänster gamle stormålvakten K-G Dahlberg.


Fr v Joakim Roth, Timo Leinonen, Fredrik Jaensson, Alexander Johansson, Peter Ekroth, Thomas Björnström (Gustafsson). Thomas spelade tio säsonger i IKO (3 i division 1 och 7 i Allsvenskan) mellan 1996 och 2006. Han producerade på 396 matcher inklusive kval 234 poäng (103 mål).

Timo Leinonen i samspråk med Michael Larsson. Timo spelade 123 matcher i Allsvenskan åren 2002-2006 med över 92 i räddningsprocent. Michael kom till IKO 1994 och är fortfarande kvar som ledare. Han kom in som head coach mitt under säsongen 00/01 och 06/07. Senare blev det tre säsonger som assisterande tränare bredvid Fredrik Söderström 2011-2014. Spelarkarriären omfattar två säsonger i division 2, en i division 1 och en i Allsvenskan. Totalt 128 matcher med 53 poäng (30 mål) från sin centerposition.


Peter Ekroth och Mai Lindén, en av trotjänarna i damklubben.


Peder Liedberg, Lasse "Sliparn" Nilsson, Göran Martinsson och klubbens förste målvakt Sven Johansson.


Backbjässen Peter Ekroth gjorde fyra säsonger i IKO 1993-1996 och spelade 105 matcher i division 2 och 1 (sista året) med totalt 140 poäng (54 mål). Han kom även in som headcoach under säsongen 2005/2006.