Vi summerar veckans matcher för IK Oskarshamns ungdomslag med resultat, statistik, bilder och målklipp. På bilden Team 12.
Ungdomssvepet med målklipp och statistik av Niklas Vilander
Många av ungdomsmatcherna sänds på Svensk hockey TV >>
Serieledande Team 07 avslutade sin grundserie i veckan. På tisdagen spelade man borta mot Skillingaryd, en match som slutade 4-11. Karlis Flugins gjorde fyra mål och Lukas Erlandsson tre. Sista matchen i grundserien var borta mot Gislaved på lördagen och med segersiffrorna 5-6 säkrade IKO seriesegern och spelar vidare i slutspel efter jul. Två mål vardera av Herman Johansson och Dante Olheden samt ett av Alfons Nord Tisell och Wille Nilsson. Nästa lördag åker laget på semifinalspel i DM i Nässjö.
Länk till resultat, tabell och statistik i A1 Division 1B >>
Länk till resultat, tabell och statistik i U16 DM >>
Läs mer på lagsidan för Team 07 >>
Team 08 mötte Värnamo på hemmaplan på söndagen och säkrade slutspelsplatsen efter seger med 8-5. Melker Vidsäter gjorde hattrick plus ett, men snyggaste målet var nog Herman Johanssons (nr 20) med skott från mittlinjen. Det fanns två Herman Johansson i laget, nr 20 som även spelar i Team 07 och nr 17 som normalt spelar i Team 09, den sistnämnde gjorde också mål. Man avslutar grundserien borta mot Nybro den 16 december.
Länk till resultat, tabell och statistik i A2 Division 1B >>
Länk till resultat, tabell och statistik i U15 DM >>
Läs mer på lagsidan för Team 08 >>
Team 09 fick ändring i spelschemat och var spellediga i helgen. Nästa match är den 17 december mot KRIF i Kallinge. Dessförinnan har man lagt in en träningsmatch i Åseda på söndag.
Länk till resultat, tabell och statistik i B1 Division 1B >>
Länk till resultat, tabell och statistik i B1 Division 1 forts B >>
Länk till resultat, tabell och statistik i U14 DM >>
Läs mer på lagsidan för Team 09 >>
Team 10 spelade på söndagen hemma mot Västervik där det blev bortaseger med 4-5 efter en sen vändning av gästerna. Nästa seriematch är den 18 december i Nässjö. Nästa söndag spelar man semifinalspel i DM i Vimmerby.
Länk till resultat och statistik i B2 Division 1B >>
Länk till resultat och statistik i B2 Division 1A forts >>
Länk till resultat och statistik i U13 DM >>
Läs mer på lagsidan för Team 10 >>
Team 11 spelade på lördagen poolspel både på hemmaplan och i Åseda. Nästa uppdrag är poolspel den 17 december i Virserum och Oskarshamn.
Länk till resultat och statistik i C1 Gul >>
Läs mer på lagsidan för Team 11 >>
Team 12 spelade i söndags både i Oskarshamn och Lenhovda. Sista före jul blir i Västervik den 18 december.
Länk till resultat och statistik i C2 Gul >>
Läs mer på lagsidan för Team 12 >>
Team 13 spelar härnäst den 17 december poolspel i Be-Ge Hockey Center.
Länk till resultat och statistik i D1 Gul >>
Läs mer på lagsidan för Team 13 >>
Team 14 får vänta till 18 december då man spelar nästa poolspel i Vimmerby.
Länk till resultat och statistik i D2 Gul >>
Läs mer på lagsidan för Team 14 >>
Flickor A (IKO/KHC) fick sin bortamatch i Karlskrona uppskjuten. På lördag spelar man hemma mot Virserum/Åseda/Lenhovda.
Länk till resultat och statistik i A1 Flickor >>
Läs mer på lagsidan för Flickor A >>
Flickor C spelade säsongens andra poolspel i söndags i Växjö. Nu får man vänta till efter nyår på nästa poolspel.
Länk till resultat och statistik i C1 Flickor >>
Läs mer på lagsidan för Flickor C >>
Flickor D spelar nästa poolspel den 18 december i Västervik.
Länk till resultat och statistik i D1 Flickor >>
Läs mer på lagsidan för Flickor D >>
I modulen längst upp finns länk till ungdomslagens schema för träningar och matcher på Svenska lag, samt direktlänkar till lagsidorna.