Huvudtränaren Fredrik Söderström och lagkaptenen Stefan Öhman representerade IKO på upptaktsträffen.
Tränare och spelare från lagen i HockeyAllsvenskan mötte i dag pressen för den årliga upptaktsträffen. IKO tippar som en outsider i kampen om topplaceringarna men Fredrik Söderström håller fast vid lagets beprövade recept. - Förväntningarna ökar när man nått vissa framgångar, men för oss handlar det om att behålla ödmjukheten, säger han.
Oskarshamn var ett lag som smög med ifjol, och som till slut kom till förkvalet till kvalserien där man ledde inför den sista omgången. Dock så vann Rögle sista matchen och Oskarshamn missade kvalserien, men laget fick många positiva omdömen och inför kommande säsong tippas man som en stor outsider i kampen om topplaceringarna. - Förväntningarna ökar när man nått vissa framgångar, men för oss handlar det om att behålla ödmjukheten. Det handlar inte om att vi är fega eller försiktiga, men materialet vi sitter på gör oss inte till ett givet topplag, säger tränaren Fredrik Söderström. - Vi har ingen storstjärna att luta oss mot, utan det är laget det handlar om. Vi måste komma ihåg vad som gjorde oss bra ifjol: hårt arbete och ödmjukhet. Trots den fina fjolårssäsongen vandrar klubben alltså inte på rosa moln. - Vi har inget att skämmas över, men inte heller något att vara stöddiga över. Folk får tippa hur de vill, vi lever i en verklighet där vi måste gnugga på, säger Söderström. - Vi jobbar på att hålla oss kvar på jorden. Även om vi har bra killar så är det lätt att bli påverkad av omgivningens tyckande och spekulationer. Det är lätt att tappa omdömet, men det ska vi försöka undvika. Har ni kapacitet för att upprepa fjolåret? - Det tycker jag absolut. Vi har tappar några viktiga killar som vi gärna behållit, men sådan är verkligheten. Vi har försökt ersätta dem på ett sansat sätt och det finns bra kapacitet i killarna som kommit in. Sedan ska vi prestera också, men visst finns kvaliteterna.
Fredrik Söderström om… Nyförvärvet: Giulio Scandella är en intressant spelare som är kvick och rapp. Nyckelspelaren: Daniel Ljungkvist och Stefan Öhman är våra äldsta spelare som bidrar med viktig pondus och energi. De är två nyckelfigurer. Genombrottet: Jag tror mycket på Joakim Hagelin som kom från ingenstans ifjol och blev en notorisk målskytt. Kan han följa upp det kan vi prata om ett stort genombrott.
Texten är hämtad från HockeyAllsvenskans nya hemsida som lanserades i samband med upptaktsträffen.
2013-05-24
IKO får ännu en hemvändare i truppen då 19-årige forwarden Rasmus Djerf ...
Hårdkörning på fredagar
2013-05-23
Hela spelschemat för säsonen 2013-2014 är nu fastställt
2013-05-21
Intervju på Hockeyallsvenskan.se
2013-05-15
IK Oskarshamns sjunde nyförvärv är en hemvändare med 163 matcher i IKO-t...