Tremålsskytten senast, Evan McGrath ligger femma i poängligan. Arkivfoto: Anders Sättermann, Pic-Agency
Toppmötena i Allsvenskan kommer slag i slag. Nu ska femteplacerade IKO åka till Örebro för fredagsmatch mot serieledarna. I övrigt denna kväll möts bl a Leksand och Djurgården, trea respektive tia i tabellen. I fjol var det jämnt mellan Örebro och Oskarshamn, man vann två matcher var, idel hemmasegrar på de fyra mötena. IKO har inlett årets serien något bättre än i fjol och har tre poäng mer efter 8 omgångar. Nu vill man försöka studsa tillbaka direkt efter förlusten mot Leksand i onsdags.
Coach Söderströms tankar efter Leksands- och inför Örebro-matchen:
- Det är inte mycket att orda om, vi förlorar helt enkelt mot ett Leksand som, åtminstone för dagen, är lite bättre än oss i alla delar av spelet. Vi saknade den noggrannhet och det tålamod som gett oss en bra inledning av serien. Dessutom kostsamma utvisningar som ger oss besvärande konsekvenser. Vi ska undvika terrorhandlingar, såväl på som utanför isen. Som helhet gör vi ingen dålig match, däremot är den inte tillräckligt bra för att plocka poäng. Jag är förtjust över det faktum att vi aldrig viker ned oss. Det finns en stark moral och bra attityd i gruppen, den gör att vi ser på kommande äventyr med tillförsikt.
- Ser vi till tabellen så väntar nu tuffast tänkbara utmaning, Örebro på bortaplan. Vi väljer att se det som en inspirerande uppgift, att försöka lugga serieledarna på poäng. Spelmässigt behöver vi studsa tillbaka, det krävs ett ruskigt disciplinerat försvarsspel, där noggrannhet och tyngd i det fysiska spelet har stor betydelse. I det offensiva spelet är kreativitet, hög intensitet och effektivitet viktigt. Känslan är att grabbarna ser fram emot nedsläpp, en möjlighet att åter jaga poäng. Det är med ett leende på läpparna och ro i sinnet vi åker mot Örebro och Behrn Arena. Juha Uotila är avstängd, i övrigt har vi samtliga spelare tillgängliga. Laget har vi klart för oss under fredagen.
2013-06-19
Lagbygget för J 18 och J 20 är i full gång och trupperna börjar ta form,...
2013-06-18
Sommaren närmar sig och snart får kontoret begränsade öppettider till fö...
2013-06-14
Nu erbjuder vi nya kunder att köpa säsongskort på sittplats eller ståpla...
2013-06-17
Mycket rutinerade, snart 30-årige Michal Zajkowski, gör IKO:s målvaktsbe...
2013-06-15
IKO:s forward Mikael Lidhammar har fått diagnosen lymfkörtelcancer och g...